Nové opatrenia vlády SR prijaté 24.03.2020 v súvislosti so šírením COVID - 19

25.3.2020

Stručný sumár opatrení prijatých vládou 24.03.2020:

 

1. Bude zavedená povinnosť pre každého nosiť rúško všade mimo bydliska (spôsob kontroly/udelenia sankcie nezodpovedným sa ešte spresní). Všetkým obyvateľom odporúčame nosiť ochranné rúška všade, kde sa môžu stretnúť s ľuďmi, nezdržiavať sa vo väčších skupinách, sledovať dôveryhodné zdroje a rešpektovať všetky nariadenia a odporúčania zodpovedných inštitúcií. 
 
2. Budú zavedené špeciálne otváracie hodiny pre ľudí nad 65 rokov vo všetkých otvorených prevádzkach od 09:00 hod do 12:00 hod.(informujte o tom svojich starších príbuzných, známych a  priateľov). Obchody budú mať počas nedelí sanitárny deň a pre verejnosť budú zatvorené.
 
3. V radoch treba dodržať 2-metrové odstupy.
 
4. Vlaky zadarmo pre študentov sú zrušené a dôchodcom sa zatiaľ odporúča nevyužívať vlaky zadarmo.
 
5. Od 30.03.2020 sa bude pri vstupe do nemocníc, fabrík a všetkých otvorených prevádzkach merať teplota z čela. 
 
6. Tri nemocnice budú vyčlenené na liečbu ochorenia. Ministerstvo zdravotníctva pripraví reprofilizáciu nemocníc tak, aby bola jedna na západe, jedna na východe a jedna v strede krajiny. V ostatných nemocniciach budú samostatné pavilóny.
 
7. Posúvajú sa povinné zdravotnícke a preventívne prehliadky. 
 
8. RTVS bude každý deň o 18:00 hod. vysielať bohoslužby (upozornite na to seniorov vo vašom okolí) a taktiež bude mať povinnosť  vysielať vyučovacie sloty pre deti. 
 
9. Bola predĺžená platnosť zákazu organizovania spoločenských, hromadných a kultúrnych zhromaždení do odvolania. 
 
10. Budú sa využívať lokalizačné dáta poskytovateľov mobilných telekomunikačných služieb v záujme verejného zdravia.
 
11. Zavedená prítomnosť policajtov a príslušníkov armády pri problematických nemocniciach, kde občania nerešpektujú pravidlá a ohrozujú svoje okolie.  
 
12. Zavedené bezplatné a cielené SMS správy pre vybrané skupiny ohrozených obyvateľov.
 
13. Povinná 14-dňová karanténa sa vzťahuje na osoby, ktoré boli v zahraničí a vracajú sa na územie SR v čase po 12.3.2020. Cez hraničné priechody sú na územie SR púšťaní iba občania SR s trvalým alebo prechodným pobytom na území SR, respektíve cudzinci s trvalým alebo prechodným pobytom na území SR.  
 
14. Porušovateľov karantény nahlasujte na čísla 158 alebo 159. Policajný zbor riešil už viac ako 250 prípadov porušenia karantény. Pre fyzické osoby je sankcia vo výške 1659 eur, pre právnické osoby a ich porušenie nariadení to je 20 000 eur. 
 
15.Školy ostanú zatvorené až do odvolania.
 
16. Výzva dôchodcom, aby vychádzali z domu a bytu len v úplne nevyhnutných prípadoch ( nákup, venčenie psa, lekár).
1