Aktuálne informácie o KORONAVÍRUSE COVID-19

15.4.2020

Aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku je podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 relatívne priaznivá. Slovensko patrí k štátom s najnižšou incidenciou spomínaného ochorenia.


„Epidemiologickú situáciu na Slovensku v súvislosti s ochorením COVID-19 podrobne sledujeme a vyhodnocujeme ju každý deň. Dôležité budú nasledujúce dva až tri týždne, tie ukážu ucelenejší vývoj chorobnosti v našej krajine," uviedol hlavný hygienik SR J. Mikas po spoločnom stretnutí epidemiológov a ekonómov u prezidentky SR Zuzany Čaputovej.


V uvedenom období sa bude dať lepšie predpovedať vývoj chorobnosti. V tomto čase by sa malo ukázať, ako verejnosť počas veľkonočných sviatkov dodržiavala nariadené opatrenia, bude i viac otestovaných osôb v rómskych osadách a karanténnych centrách. Podľa hlavného hygienika SR je dôležité sledovať situáciu v domovoch sociálnych služieb.


Doteraz narastajúci počet zachytených pozitívnych prípadov súvisí podľa hlavného hygienika SR aj s narastajúcim počtom osôb vracajúcich sa z cudziny, ktoré sú izolované v štátnych karanténnych zariadeniach. Nedochádza však k vytváraniu nových ohnísk – až do ukončenia izolácie a potvrdenia ich negativity ostávajú osoby v karanténnych zariadeniach.


Ďalšie nastavenie opatrení na Slovensku by malo podľa hlavného hygienika SR závisieť nielen od vývoja epidemiologickej situácie v SR, ale aj od vývoja epidemiologickej situácie v okolitých krajinách. Dnešné stretnutie epidemiológov a ekonómov u prezidentky SR považuje hlavný hygienik SR za veľmi užitočné vo vzťahu k nastaveniu opatrení v SR do budúcnosti.


Ak by malo dôjsť k postupnému otváraniu prevádzok, podľa tímu odborníkov zloženého z významných epidemiológov, infektológov a iných medicínskych autorít by malo ísť najskôr o prevádzky, v ktorých nedochádza k hromadnému stretávaniu sa osôb s dôrazom na hygienické opatrenia.


Prezidentka SR Zuzana Čaputová poďakovala ľuďom za zodpovedný prístup. Šírenie ochorenia COVID-19 sa podľa nej na Slovensku podarilo spomaliť. Po dnešnom stretnutí v Prezidentskom paláci ocenila, že v pohľade epidemiológov a ekonómov na aktuálnu situáciu možno nájsť množstvo prienikov.

 

VLÁDA SR VYHLÁSILA NÚDZOVÝ STAV

- zatvorené maloobchodné prevádzky s výnimkou: potravín, lekární, drogérií, predajní tlače, pôšt, bánk, čerpacích staníc, stravovacích prevádzok, veterinárnych prevádzok, obchodov s krmivom pre zvieratá, telekomunikačných operátorov, prevádzok internetových obchodov (eshop) a donáškových služieb, práčovní a čistiarní odevov, taxislužieb prevážajúcich tovary, autoservisov a odťahových služieb, či pohrebných služieb, očných optík, leasingových služieb, prevádzok STK a emisných kontrol, servis výpočtovej a telekomunikačnej techniky, služby advokátov či notárov, kľúčových služieb, zberných dvorov, prevádzok galantérií a metrového textilu, servisu a predaja bicyklov, záhradníctiev, stavebnín, predajní inštalačného, elektroinštalačného materiálu, železiarstiev, predajní farby-laky.
- zakazuje sa aj prítomnosť verejnosti v prevádzkach verejného stravovania
Od 30. marca zavedenie prísnejších hygienických podmienok v obchodných prevádzkach :
- povinné používanie ochranných rúšok
- pri vstupe dezinfekcia rúk alebo ochranné rukavice
- v radoch aspoň dvojmetrové odstupy medzi ľuďmi
- jeden nakupujúci na 25 metrov štvorcových
Od 9-12 hod platí prednostné nakupovanie pre seniorov nad 65 rokov a v nedeľu sú obchody zatvorené.
Povinné nosenie ochranných rúšok, ktoré zakrývajú nos a ústa, mimo svojho domu či bytu.

Opatrenia a usmernenia ÚVZ SR: http://www.uvzsr.sk/

- núdzový stav platí pre všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby vykonali kroky smerujúce k obmedzeniu plánovaných operačných výkonov, ktorých odloženie neohrozí život a zdravie

Opatrenie MZ SR: https://www.health.gov.sk/Clanok?opatrenie-ministra-zdravotnictva-sr-18-3-2020

Ústredný krízový štáb SR a ÚVZ SR zároveň odporúča:
- občanom obmedziť mobilitu mimo bydliska na nevyhnutnú mieru.
- samosprávam a prevádzkovateľom dopravy zakázať vstup do ich priestorov bez prekrytia dýchacích ciest

NAĎALEJ PLATIA AJ ĎAĽŠIE MIMORIADNE OPATRENIA: 

- povinná 14-dňová karanténa pre ľudí, ktorí sa vrátia zo zahraničia, výnimku majú vodiči nákladnej kamiónovej dopravy
- od pondelka 16.3.2020 sú zatvorené školy a školské zariadenia,
- zatvorenie všetkých troch medzinárodných letísk
- zavedenie dočasných hraničných kontrol so všetkými susednými štátmi,
- na územie SR sa dostanú len osoby s trvalým alebo prechodným pobytom v SR, alebo platným pasom
- neodporúča sa cestovanie do zahraničia
- zastavenie medzinárodnej vlakovej a autobusovej dopravy, obmedzenie vnútroštátnej,
- lode nesmú zastavovať v slovenských prístavoch
- zatvorenie lyžiarskych stredísk, wellness centier, zábavných parkov, aquaparkov, barov, diskoték,
- zatvorenie kultúrnych zariadení,
- obmedzenie otváracích hodín na úradoch
- zákaz návštev pacientov vo všetkých slovenských nemocniciach, domovoch sociálnych služieb, detských domovoch

Povinná karanténa v zariadeniach určených štátom

Od 6. apríla od 7. hodiny platí aj pre osoby, ktoré sa vracajú individuálne zo zahraničia, povinná karanténa v štátom určených zariadeniach. Výnimkou sú napríklad tehotné ženy, onkologickí pacienti, postihnuté osoby, osoby nad 75 rokov, ako aj tzv. pendleri.

Bližšie informácie v opatrení ÚVZ SR: http://www.uvzsr.sk/docs/info/covid19/Opatrenie_statna_karantena_04042020.pdf

Doteraz platila povinná karanténa v štátom určených zariadeniach len pre osoby, ktoré sa vrátili zo zahraničia ako organizované skupiny alebo v rámci repatriácie. Osoby, ktoré sa vracali individuálne, mali určenú 14-dňovú domácu karanténu.

ŠTANDARDNÉ POSTUPY PRE ZDRAVOTNÍKOV ku COVID-19
https://www.standardnepostupy.sk/klinicky-protokol-spdtp-klinicky-manazment-podozrivych-a-potvrdenych-pripadov-covid-19/

POSTUPY PRE PACIENTOV ku COVID-19
https://www.standardnepostupy.sk/covid-19-coronavirus/

 

AKO POSTUPOVAŤ V PRÍPADE PODOZRIENIA NA COVID-19

V prípade, ak máte podozrenie na výskyt ochorenia COVID-19 ( koronavírusu) a vyskytli sa u Vás príznaky ako napríklad kašeľ, bolesti hrdla, dýchavičnosť, horúčka a zároveň počas uplynulých 14 dní ste navštívili krajinu s potvrdeným výskytom tohto ochorenia alebo ste boli v kontakte s osobou pozitívnou na koronavírus, odporúčame postupovať nasledovne:

- výlučne telefonicky kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára alebo operačné stredisko a informovať ich o svojom zdravotnom stave a cestovateľskej anamnéze,
- nechodiť priamo do ambulancie všeobecného lekára alebo do nemocnice z dôvodu možného šírenia nákazy,
- následne po konzultácii s lekárom, postupujte podľa telefonických pokynov,
- v prípade, že máte akékoľvek otázky, kontaktujte odborníkov na nižšie uvedených kontaktoch.

Odborníci sú Vám k dispozícii. Zriadili sme infolinky funkčné 24 hodín denne, 7 dní v týždni. K dispozícii je aj mailový kontakt.

 

Kontakty prístupné pre verejnosť:


Národné centrum zdravotníckych informácií - 0800 221 234

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – 0917 222 682, novykoronavirus@uvzsr.sk

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach – 0918 389 841  

 
1